- ALEXA 35 Xtreme with Base License
- Super 35 4.6K ARRI ALEV 4 CMOS Sensor
- Frame Rates Up To 60 FPS. License Required to Access 660 FPS.
- 17 Stops of Dynamic Range. Native ISO - 800.
- Internal ND Filters (Clear, 0.6, 1.2, 1.8 | Clear, 2, 4, 6 Stops). Fixed Optical Low Pass, UV, IR Filters.
- Internal ARRIRAW, ARRICORE and Apple ProRes Recording
- One (1) Codex Compact Drive Slot. Drives available in 1TB and 2TB sizes.
- Two (2) SDI Outputs
- 6.6 Pounds (Body with 3 Antennas and LPL Mount). 8 x 6 x 5.8 Inches.
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
ALEXA 35 Xtreme - After the Rain
PRODUCT OVERVIEW
The ALEXA 35 Xtreme Base - Operator Sets address owner/operators as well as sport and documentary filmmakers who favor dynamic and comfortable handheld operating. The ALEXA 35 Xtreme Base - Operator Set (LPL, MVF) contains an ALEXA 35 Xtreme camera with a Base license (ARRICORE and ProRes recording with basic 16:9 & 2:1 spherical recording formats in frame rates up to 60 fps), LPL Mount (LBUS), PL-to-LPL Adapter, MVF-2 viewfinder, the Top Operator Grip made with sustainably-sourced walnut, and the Touchdown baseplate system.
The ALEXA 35 Xtreme camera with Base license can be upgraded through the ARRI shop (shop.arri.de) via temporary or permanent licenses to the following features: frame rates up to 660 fps, ARRIRAW recording, all Open Gate-width and anamorphic recording formats, in-camera anamorphic de-squeeze, pre-recording, and look (ARRI Textures, ARRI Look Library, and Custom Color Management). Each feature license can be purchased individually or all together in the Premium license.
Note: This set does not include recording media, a media dock/reader, batteries or lenses, which should be ordered separately.
IN THE BOX
- ALEXA 35 Xtreme with Base License (K1.0053455)
- ARRI LPL Mount (LBUS) (K2.0018983)
- ARRI PL-to-LPL Adapter (K2.0016936)
- Balance Utility Dovetail BUD-1 (K2.0034180)
- B-Mount Battery Adapter (K2.0023751)
- Multi Viewfinder MVF-2 (K2.0020916)
- Cable VF Right Angle (0.5m/1.5ft) (K2.0042857)
- Operator Set for ALEXA 35 (KK.0051696)
KEY TECHNICAL SPECS
4.6K S35 Sensor
ARRI ALEV 4 CMOS Sensor
LPL Mount
PL To LPL Adapter Included
17 Stops Dynamic Range
Capture beautiful, low-noise images under almost any lighting conditions.
Single Base ISO
800
Internal ND Filters
Clear, 0.6, 1.2, 1.8 | Clear, 2, 4, 6 Stops
Codex Compact Media
One (1) Codex Compact Drive Slot
2 SDI
Two (2) SDI Outputs
Netflix Approved
To Be Determined
The Guided Tour
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Mount | ARRI PL |
| Lens Communication | Yes |
| Sensor Resolution | Effective: 14.58 Megapixel (4608 x 3164) |
| Image Sensor | Super35 CMOS |
| Image Stabilization | No |
| Built-In ND Filter | Mechanical Filter Wheel with Clear, 2-Stop (1/4), 4-Stop (1/16), 6-Stop (1/64) ND Filters |
| Internal Filter Holder | No |
| Capture Type | Video Only |
| Shutter Type | Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | 1/8000 to 1 Second |
| ISO/Gain Sensitivity | Native: 160 to 6400 |
| Shutter Angle | 5 to 356° |
| Advertised Dynamic Range | 17 Stops 11 Stops (Sensor Overdrive Mode) |
| White Balance | Range: 2000 to 11,000K |
| Internal Recording | 4608 x 3164 3072 x 3072 3328 x 2790 4608 x 2592 4096 x 2304 4096 x 2048 ARRICORE/MXF/ProRes 422 HQ/ProRes 4444/ProRes 4444XQ 4608 x 3164 3072 x 3072 3328 x 2790 4096 x 2304 3840 x 2160 4096 x 2048 2048 x 1152 1920 x 1080 |
| Video Output | SDI/BNC 4096 x 2160 |
| Recording Sensor Crop | Crops to Output Resolution in All Recording Modes |
| Fast-/Slow-Motion Support | Yes |
| Gamma Curve | ARRI Log C4, Rec 2100 HLG, Rec 2100 PQ, Rec709, Rec2020 |
| Built-In Microphone | Stereo |
| Audio Recording | 4-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio |
| IP Streaming | No |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: Codex Compact/Compact Express Drive |
| Video I/O | 1 x BNC (12G-SDI) Output 1 x BNC (12G-SDI) Input/Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm TRRS Headphone/Mic Headphone Output 1x 6-Pin LEMO Line Input |
| Power I/O | 1x LEMO 8-Pin (20.5 to 33.6VDC) Input |
| Other I/O | 2x CoaXPress Viewfinder 1x LEMO 4-Pin Control Input/Output 1x LEMO 4-Pin (Serial) Data Input/Output 1x LEMO 5-Pin (Timecode) Input/Output 1x LEMO 10-Pin (Ethernet) Control 1x BNC (Sync) Input/Output 1x USB-C Data Input/Output 1x Pogo 5-Pin 1x pogo 18-Pin |
| Wireless | Wi-Fi 6 (802.11ax) Control |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Camera Companion |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | No |
| Display Type | Primary Monitor: Included External 4" Non-Touchscreen LCD Status Display: Fixed Non-Touchscreen LCD |
| Resolution | Primary Monitor: 800 x 400 |
| Type | Removable Electronic (OLED) |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Focus Mode | Manual Focus Only |
| Battery Type | B-Mount |
| Operating Conditions | 12 to 77°F / -20 to 45°C |
| Storage Conditions | -22 to 158°F / -30 to 70°C |
| Shoe Mount | No |
| Shoe Mount | No |
| Tripod Mounting Thread | 1/4"-20 Female 3/8"-16 Female |
| Accessory Mounting Thread | No |
| Material of Construction | Aluminum |
| Dimensions (W x H x D) | 8 x 6 x 5.8" / 203 x 152.5 x 147 mm |
| Weight | 6.4 lb / 2.9 kg (With Antenna, Lens Mount Adapter) |
| Brand | ARRI |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | K0.0055019 |


