- ALEXA 35 Xtreme with Premium License
- Super 35 4.6K ARRI ALEV 4 CMOS Sensor
- Frame Rates Up To 660 FPS
- 17 Stops of Dynamic Range. Native ISO - 800.
- Internal ND Filters (Clear, 0.6, 1.2, 1.8 | Clear, 2, 4, 6 Stops). Fixed Optical Low Pass, UV, IR Filters.
- Internal ARRIRAW, ARRICORE and Apple ProRes Recording
- One (1) Codex Compact Drive Slot. Drives available in 1TB and 2TB sizes.
- Two (2) SDI Outputs
- 6.6 Pounds (Body with 3 Antennas and LPL Mount). 8 x 6 x 5.8 Inches.
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
ALEXA 35 Xtreme - After the Rain
PRODUCT OVERVIEW
The ALEXA 35 Xtreme Premium - Operator Set addresses owner/operators as well as sport and documentary filmmakers who favor dynamic and comfortable handheld operating. This set contains an ALEXA 35 Xtreme camera with a Premium license (frame rates up to 660 fps, ARRICORE, ARRIRAW and ProRes recording, all Open Gate-width and anamorphic recording formats, in-camera anamorphic de-squeeze, pre-recording, and look [ARRI Textures, ARRI Look Library, and Custom Color Management]), PL-to-LPL Adapter, MVF-2 viewfinder, the Top Operator Grip made with sustainably-sourced walnut, and the Touchdown baseplate system.
Note: This set does not include recording media, media dock/reader, batteries or lenses, which should be ordered separately
IN THE BOX
- ALEXA 35 Xtreme with Premium License (KK.0055023)
- ARRI LPL Mount (LBUS) (K2.0018983)
- ARRI PL-to-LPL Adapter (K2.0016936)
- Balance Utility Dovetail BUD-1 (K2.0034180)
- B-Mount Battery Adapter (K2.0023751)
- Multi Viewfinder MVF-2 (K2.0020916)
- Cable VF Right Angle (0.5m/1.5ft) (K2.0042857)
- Operator Set for ALEXA 35 (KK.0051696)
KEY TECHNICAL SPECS
4.6K S35 Sensor
ARRI ALEV 4 CMOS Sensor
LPL Mount
PL To LPL Adapter Included
17 Stops Dynamic Range
Capture beautiful, low-noise images under almost any lighting conditions.
Single Base ISO
800
Internal ND Filters
Clear, 0.6, 1.2, 1.8 | Clear, 2, 4, 6 Stops
Codex Compact Media
One (1) Codex Compact Drive Slot
2 SDI
Two (2) SDI Outputs
Netflix Approved
To Be Determined
The Guided Tour
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Mount | ARRI LPL ARRI PL with Included Adapter |
| Lens Communication | Yes |
| Sensor Resolution | Effective: 14.58 Megapixel (4608 x 3164) |
| Image Sensor | Super35 CMOS |
| Image Stabilization | No |
| Built-In ND Filter | Mechanical Filter Wheel with Clear, 2-Stop (1/4), 4-Stop (1/16), 6-Stop (1/64) ND Filters |
| Internal Filter Holder | No |
| Capture Type | Video Only |
| Shutter Type | Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | 1/8000 to 1 Second |
| ISO/Gain Sensitivity | Native: 160 to 6400 |
| Shutter Angle | 5 to 356° |
| Advertised Dynamic Range | 17 Stops 11 Stops (Sensor Overdrive Mode) |
| White Balance | Range: 2000 to 11,000K |
| Internal Recording | 4608 x 3164 3072 x 3072 3328 x 2790 4608 x 2592 4096 x 2304 4096 x 2048 ARRICORE/MXF/ProRes 422 HQ/ProRes 4444/ProRes 4444XQ 4608 x 3164 3072 x 3072 3328 x 2790 4096 x 2304 3840 x 2160 4096 x 2048 2048 x 1152 1920 x 1080 |
| Video Output | No |
| Recording Sensor Crop | Crops to Output Resolution in All Recording Modes |
| Fast-/Slow-Motion Support | Yes |
| Gamma Curve | ARRI Log C4, Rec 2100 HLG, Rec 2100 PQ, Rec709, Rec2020 |
| Built-In Microphone | Stereo |
| Audio Recording | 4-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio |
| IP Streaming | No |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: Codex Compact/Compact Express Drive |
| Video I/O | 1 x BNC (12G-SDI) Output 1 x BNC (12G-SDI) Input/Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm TRRS Headphone/Mic Headphone Output 1x 6-Pin LEMO Line Input |
| Power I/O | 1x LEMO 8-Pin (20.5 to 33.6VDC) Input |
| Other I/O | 2x CoaXPress Viewfinder 1x LEMO 4-Pin Control Input/Output 1x LEMO 4-Pin (Serial) Data Input/Output 1x LEMO 5-Pin (Timecode) Input/Output 1x LEMO 10-Pin (Ethernet) Control 1x BNC (Sync) Input/Output 1x USB-C Data Input/Output 1x Pogo 5-Pin 1x pogo 18-Pin |
| Wireless | Wi-Fi (802.11b/g) Control |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Camera Companion |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | No |
| Display Type | Primary Monitor: Included External 4" Non-Touchscreen LCD Status Display: Fixed Non-Touchscreen LCD |
| Resolution | Primary Monitor: 800 x 400 |
| Type | Removable Electronic (OLED) |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Focus Mode | Manual Focus Only |
| Operating Conditions | 12 to 77°F / -20 to 45°C |
| Storage Conditions | -22 to 158°F / -30 to 70°C |
| Shoe Mount | No |
| Tripod Mounting Thread | 1/4"-20 Female 3/8"-16 Female |
| Tripod Mounting Thread | 1/4"-20 Female 3/8"-16 Female |
| Accessory Mounting Thread | No |
| Material of Construction | Aluminum |
| Dimensions (W x H x D) | 8 x 6 x 5.8" / 203 x 152.5 x 147 mm |
| Weight | 6.4 lb / 2.9 kg (With Antenna, Lens Mount Adapter) |
| Brand | ARRI |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | K0.0055014 |


