- Record up to 4Kp60 in Apple ProRes, Avid DNxHD or H.265 to SSD
- Comprehensive monitoring tools for focus, framing and exposure
- Compatible with a huge range of HDMI cameras
- Combine with Atomos Connect to enable Network, Wi-fi, Bluetooth connectivity
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
This lightweight, compact camera-mounted 5-inch camera monitor-recorder has become an essential tool for filmmakers and video content creators.
Ninja is a 5-inch lightweight, compact camera-mounted 10-bit HDR monitor-recorder capable of recording up to 4Kp60 in ProRes, ProRes RAW, Avid DNx, H.265 codecs. Includes advanced suite of monitoring features (Focus Peaking, Zebra, False Color, Waveform, Histogram & Vectorscope, Frame Guides, EL ZONE and more. 1000nit display. HDMI In/Out.
Ninja On-Set.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 5.2" / 13.2 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 1000 nits / cd/m2 |
| Color Support | 1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC) |
| HDR Support | Yes, Hybrid Log Gamma |
| LUT Support | Yes |
| Image Controls | Anamorphic De-Squeeze, Blue Only, False Color, Focus Peaking, RGB Parade, Screen Markers, Vectorscope, Waveform, Zebra |
| Video I/O | 1x HDMI 2.0 Input 1x HDMI 2.0 Output |
| Embedded Audio | HDMI |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Input 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | No |
| Power I/O | 1x Barrel Input |
| Other I/O | 1x USB-C |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SSDmini/SSD with Master Caddy II/III [Supports Recording] |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Mobile App Compatible | Yes: iOS Only App Name: AtomRemote |
| Video Format | HDMI (8/10/16-Bit 4:2:2) 6K Raw: 30 DCI 4K: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 UHD 4K: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080PsF 1080i: 120/100/60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 720p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 |
| Gamma Curve | ARRI Log C, Canon Log, Canon Log 2, Canon Log 3, FUJIFILM F-Log, HDR-HLG, HDR-PQ, JVC J-Log, Nikon N-Log, Panasonic V-Log, Rec709, Sony S-Log, Sony S-Log 2, Sony S-Log 3 |
| Timecode Support | Yes |
| Pulldown Conversion | 2:2, 3:2 |
| Camera Trigger | HDMI |
| Pre-Roll Record | Full HD: 8 Seconds 4K: 2 Seconds |
| Encoding Formats | x DNxHR DNxHD ProRes |
| Maximum Audio Tracks | 8 |
| Reference Input | No |
| Phantom Power | No |
| Input Power | 6.2 to 16.8 VDC |
| Battery | 1x L-Series Mount on Fixed Plate |
| Power Consumption | 30 W |
| Tripod/Accessory Mounting | 1x ARRI Anti-Twist 1/4"-20 2x 3/8"-16 Female |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | Up to 104°F / 40.0°C |
| Material of Construction | Aluminum, Plastic |
| Dimensions | 5.9 x 3.6 x 1.2" / 151 x 91.5 x 31 mm |
| Weight | 12.70 oz / 360.00 g |
| Manufacturer Part Number | ATOMNJA004 |
|---|---|
| Brand | Atomos |


