- Monitor signals up to 4Kp60 via HDMI or 2Kp60 via 3G-SDI
- 10+ stops of dynamic range in real-time from Log/PQ/HLG input
- Built-in 3D LUT and dual NPF batte slots
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
Shinobi 7 combines a larger 7-inch HDR screen with a calibrated peak brightness of 2200nits and the lightweight camera monitor-only functions of Shinobi. An ideal director’s camera monitor, focus puller’s monitor, program or preview display for video switchers.
7-inch HDR camera monitor HDMI and SDI HDR or SDR display up to 2200nit. Daylight viewable display, HDMI 2.0 support for 4Kp60, 3G SDI support up to 2Kp60. HDMI-SDI signal cross conversion. Dual NPF battery slots. 3D LUT support and monitoring functions including histogram, waveform, and false color.
Shinobi 7.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 7.0" / 17.8 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 2200 nits / cd/m2 |
| Color Support | 1.07 Billion Colors (10-Bit) |
| HDR Support | Yes, Advanced HDR |
| LUT Support | Yes |
| Image Controls | Anamorphic De-Squeeze, Blue Only, False Color, Focus Peaking, Histogram, Pixel-to-Pixel Zoom, RGB Parade, Screen Markers, Vectorscope, Waveform, Zebra |
| Video I/O | 1x HDMI 2.0 Input 1x BNC (3G-SDI) Input 1x HDMI 2.0 Loop Output 1x BNC (3G-SDI) Loop Output |
| Embedded Audio | HDMI: 2-Channel SDI: 8-Channel |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | No |
| Power I/O | 1x Barrel (16.8 VDC) Input |
| Other I/O | 1x 2.5 mm (LANC) Output 1x USB-A 2.0 Input 1x RJ45 Input/Output |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC [128 GB Maximum / LUT/Firmware Update Only] |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Mobile App Compatible | No |
| Video Format | HDMI (8/10-Bit 4:2:2) DCI 4K: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 UHD 4K: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080p: 60/59.94/50/29.97/25/24/23.98 1080i: 60/59.94/50 720p: 60/59.94/50 SDI (8/10-Bit 4:2:2) DCI 2K: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080p: 60/59.94/50/30/25/24/23.98 1080i: 60/59.94/50 720p: 60/59.94/50 |
| Gamma Curve | ARRI Log C, Canon Log, Canon Log 2, Canon Log 3, HDR-HLG, HDR-PQ, JVC J-Log, Panasonic V-Log, Rec709, Rec2020, REDlogFilm, Sony S-Log 2, Sony S-Log 3 |
| Video Signal Conversion | HDMI to SDI SDI to HDMI |
| Power | |
| Input Power | 6.2 to 16.8 VDC |
| Battery | 2x L-Series Mount on Fixed Plate |
| Power Consumption | 4 W (Typical) 7 W (Maximum) |
| Tripod/Accessory Mounting | Top/Bottom 1x 1/4"-20 Female |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | Up to 104°F / 40°C |
| Material of Construction | Plastic |
| Dimensions | 7.8 x 5.2 x 1.5" / 198 x 133 x 39 mm |
| Weight | 1.27 lb / 577.00 g |
| Package Weight | 2.695 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.5 x 7.8 x 3.8" |
| Manufacturer Part Number | ATOMSHB002 |
|---|---|
| Brand | Atomos |


