- Slim, Lightweight, Low-Profile Design
- 5.2″ 1920 x 1080 Capacitive Touchscreen
- USB PD Power
- High 1500 cd/m² Brightness
- 4K HDMI Input, HDR/HLG/PQ Support
- AtomHDR Mode with 10-Stop Dynamic Range
- USB Calibration Support
- Single Sony L-Series Battery Slot
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
A high brightness, lightweight, 5-inch, 1500nit HDR touchscreen camera monitor that’s perfect for vloggers, filmmakers and photographers.
Monitor HDMI signals up to 4K UHD using the waveform, histogram and vectorscope tools simultaneously. Built-In LUT to preview looks – store up to 8 LUTs. Low power draw – can run all on single battery. Frame Guides – frame shots with confidence, for social media or cinematic productions. USB-C PD – power Shinobi GO via USB-C PD; power/charge your camera too.
How to Set Up Shinobi GO.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 5.2" / 13.2 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 178° Vertical: 178° |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 1500 nits / cd/m2 |
| Color Support | 1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC) |
| HDR Support | Yes, Hybrid Log Gamma |
| Color Gamut | 100% Rec. 709 |
| LUT Support | Yes |
| Image Controls | Blue Only, False Color, Focus Peaking, Histogram, Image Flip, Pixel-to-Pixel Zoom, RGB Parade, Screen Markers, Vectorscope, Waveform, Zebra |
| Video I/O | 1x HDMI 1.4 Input |
| Embedded Audio | HDMI: 2-Channel |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | No |
| Power I/O | 1x USB-C (16.8 VDC) Input/Output |
| Other I/O | 1x 2.5 mm (Calibration) Input/Output |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) [LUT/Firmware Update Only] |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Mobile App Compatible | No |
| Video Format | HDMI (8/10-Bit 4:2:2) UHD 4K: 30/29.97/25/24/23.98 1080p: 60/59.94/50/29.97/25/24/23.98 1080i: 60/50 720p: 60/59.94/50 |
| Gamma Curve | Canon Log, Canon Log 2, Canon Log 3, FUJIFILM F-Log, FUJIFILM F-Log 2, HDR-HLG, HDR-PQ, JVC J-Log, Nikon N-Log, Panasonic V-Gamut, Panasonic V-Log, Rec709, Rec2020, Sony S-Log, Sony S-Log 2, Sony S-Log 3, V-Log |
| Input Power | 6 to 16.8 VDC |
| Battery | 1x L-Series Mount on Fixed Plate |
| Tripod/Accessory Mounting | Bottom 1x 1/4"-20 Female |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | Up to 104°F / 40.0°C |
| Dimensions | 5.9 x 3.6 x 0.8" / 151 x 91.5 x 20.8 mm |
| Weight | 7.4 oz / 210.00 g |
| Package Weight | 0.97 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 5 x 2.3" |
| Manufacturer Part Number | ATOMSHB004 |
|---|---|
| Brand | Atomos |


