- Touch to Focus
- Camera Control, Shutter Release
- Slim, Lightweight, Low-Profile Design
- 5.2″ 1920 x 1080 Capacitive Touchscreen
- USB PD Power
- High 1500 cd/m² Brightness
- 4K HDMI Input, HDR/HLG/PQ Support
- AtomHDR Mode with 10-Stop Dynamic Range
- Built-In and USB Calibration Support
- Single Sony L-Series Battery Slot
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The slim, lightweight, high brightness, 5-inch 1500nit HDR camera monitor that’s perfect for vloggers, filmmakers and photographers.
High brightness, lightweight, 5-inch, 1500nit HDR touchscreen monitor. Monitor HDMI signals up to 4Kp30. Built-In LUT; preview the look & store up to 8 LUTs. Camera Control for ISO, White Balance, Shutter, Aperture & Touch Focus. Long Battery Life – runs all day off a single battery; Analysis Mode – monitor using the waveform, histogram & vectorscope tools simultaneously; Frame Guides – frame shots with confidence, for social media or cinematic productions; USB-C PD – power Shinobi II via USB-C PD. Power/charge your camera too.
Perfect for Photographers: 1500nit HDR touchscreen camera monitor. New Shutter Release button allows photo capture triggering directly from the Shinobi II’s touchscreen. This is particularly useful when shooting multiple exposures for HDR bracketing, focus stacking, or similar workflows.
Shinobi II Camera Control Walkthrough.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 5.2" / 13.2 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 178° Vertical: 178° |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 1500 nits / cd/m2 |
| Color Support | 1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC) |
| HDR Support | Yes, Hybrid Log Gamma |
| Color Gamut | 100% Rec. 709 |
| LUT Support | Yes |
| Image Controls | Anamorphic De-Squeeze, Blue Only, False Color, Focus Peaking, Histogram, Image Flip, Pixel-to-Pixel Zoom, RGB Parade, Screen Markers, Vectorscope, Waveform, Zebra |
| Video I/O | 1x HDMI 1.4 Input |
| Embedded Audio | HDMI: 2-Channel |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | No |
| Power I/O | 1x USB-C (16.8 VDC) Input/Output |
| Other I/O | 1x 2.5 mm (LANC) Output |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) [LUT/Firmware Update Only] |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Mobile App Compatible | No |
| Video Format | HDMI (8/10-Bit 4:2:2) DCI 4K: 30/29.97/25/24/23.98 UHD 4K: 30/29.97/25/24/23.98 1080p: 60/59.94/50/29.97/25/24/23.98 |
| Gamma Curve | ARRI Log C, Canon Log, Canon Log 2, Canon Log 3, FUJIFILM F-Log, FUJIFILM F-Log 2, HDR-HLG, HDR-PQ, JVC J-Log, Nikon N-Log, Panasonic V-Gamut, Panasonic V-Log, Rec709, Rec2020, REDlogFilm, REDWideGamutRGB, Sony S-Log, Sony S-Log 2, Sony S-Log 3, V-Log |
| Input Power | 6.2 to 16.8 VDC |
| Battery | 1x L-Series Mount on Fixed Plate |
| Power Consumption | 10 W (Typical) 13 W (Maximum) |
| Tripod/Accessory Mounting | Bottom 1x 1/4"-20 Female |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | Up to 104°F / 40.0°C |
| Material of Construction | Polycarbonate |
| Dimensions | 5.9 x 3.6 x 0.8" / 151 x 91.5 x 20.8 mm |
| Weight | 7.41 oz / 210.00 g |
| Package Weight | 0.995 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.7 x 5.1 x 2.4" |
| Manufacturer Part Number | ATOMSHB003 |
|---|---|
| Brand | Atomos |


