$98.00
SKU
BE-BMM12
MFR BMM12
- Only 70g // 8mm thin
- Standard Size 85 x 142mm
- 20A High Draw
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Why bebob batteries?.
PRODUCT OVERVIEW
For 30 years, bebob has stood for premium camera accessories, technical innovation, and proven Made-in-Germany quality. Founded in 1995 by Pierre Boudard, bebob’s battery manufactory is now one of the most renowned producers in the film technology industry.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Model | BMM12 |
| Material | Injected Plastic |
| Connection (Camera) | 3 Wires |
| Mount (Battery) | B-Mount® 14,4V |
| Voltage | 10,5V to 16,8V |
| Max Draw | 20,0A, Depends on the Battery |
| Weight | 70g |
| Dimensions (B x H x T) | 85 x 144 x 8mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer Part Number | BMM12 |
|---|---|
| Brand | bebob |


