- 70-200mm Spherical Zoom Lens. 2.8X Zoom Ratio.
- Super 35 Sensor Coverage
- EF Mount
- T4.4 Aperture. Close Focus: 4'
- 9 Apterture Blades
- Length: 7.2 Inches, Weight: 2.76 Pounds
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Sample Footage.
PRODUCT OVERVIEW
The newest member of Canon’s Compact-Servo lens family has a focal range of 70–200mm. The COMPACT-SERVO 70–200mm T4.4 EF lens combines high level 4K optical performance with a compact size of only 7.2 in. in length and a weight of only 2.76 lbs. provides outstanding mobility. Acknowledging the need to control zoom, focus and iris, Canon has developed this zoom lens with full external servo control. The integrated servo drive unit is compatible with broadcast industry-standard lens controllers including Canon's standard broadcast lens controllers (ZSD-300D/FPD-400D). The optional ZSG-C10 Zoom Servo Grip can mount to the lens for handheld operation. Three levels of Image Stabilization and incorporated autofocus functions set the COMPACT-SERVO 70–200mm T4.4 EF lens apart from traditional Super 35mm Cinema lenses. A 9-blade iris creates a rounded aperture so out-of-focus highlights appear circular. The lens also features a 2.8x zoom magnification, a focal length range of 70–200mm and a 130º smooth rotating focus ring. The lens is also compatible with our Canon EF 1.4x III and EF 2x III Extenders. The 70–200mm T4.4 EF lens offers professional video functionality all at an affordable price, making it ideal for a wide range of video applications including documentary, cinema, news gathering, wedding and other video production.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Type | Zoom Lens |
| Lens Construction | Spherical |
| Sensor Coverage | Super 35 |
| Image Circle | TBD |
| Mount | EF Mount |
| Aperture | T4.4 |
| Focal Length | 70-200mm |
| Zoom Ratio | 2.8X |
| Focus Scale | TBD |
| Close Focus | 4' |
| Metadata | TBD |
| Front Diameter | 84mm |
| Front Filter | 77mm |
| Rear Filter | TBD |
| Optical Structure | TBD |
| Iris Blades | 9 |
| Focus Rotation | TBD |
| Iris Rotation | TBD |
| Zoom Rotation | TBD |
| Horizontal Angle Of View | Aspect Ratio 1.78:1, Dimensions 24.6 x 13.8mm
19.9° x 11.3° at 70mm / 7.0° x 4.0° at 200mm Aspect Ratio 1.9:1, Dimensions 26.2 x 13.8mm 21.2° x 11.3° at 70mm / 7.5° x 4.0° at 200mm |
| Vertical Angle Of View | TBD |
| Brand | Canon |
| MPN | 2568C002 |
| UPC | TBD |
| Lens Collection | COMPACT-SERVO |
| Length (Approx.) | 7.2 Inches |
| Weight (Approx.) | 2.76 Pounds |
| Manufacturer Part Number | 2568C002 |
|---|---|
| Brand | Canon |

















