- Full Frame CMOS Sensor. RF Mount.
- 7K up to 60fps, 4K up to 120fps, 2K up to 180fps
- Dual Dynamic Range - Full Frame: 15+ Stops, S35: 16 Stops
- Dual Base ISO - 800/6400
- Advanced Auto Focus - Dual Pixel CMOS AF II
- Frame.io Camera-to-Cloud Integration
- One (1) HDMI Output
- One (1) CFexpress Type B Card Slot. One (1) SD Card Slot.
- Approx. 1.5 Pounds. 5.6 x 3.5 x 3.7 Inches.
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Introducing the Canon EOS C50
PRODUCT OVERVIEW
The EOS C50 camera is designed to maximize creative freedom. The compact, full-featured camera body includes Canon's newly developed 7K full frame CMOS sensor with 3:2 open gate internal recording capabilities, 4K/120P and Cinema RAW Light up to 7K/60P. The EOS C50 features Canon’s next-generation Dual Pixel CMOS AF II, simultaneous 2K crop recording, built-in Frame.io Camera-to-Cloud integration, and supports XC protocol which allows for remote control over IP via Wi-Fi® or a compatible third-party USB-C ethernet adapter. The included detachable top handle adds two full-size XLR audio inputs, a start-stop button, and a zoom rocker. In addition, this camera can capture 32MP still images in Photo mode. The EOS C50 seamlessly integrates into almost any production environment, delivering flexibility and outstanding image quality in a package that practically fits in the palm of your hand.
IN THE BOX
- Camera Body
- Handle Unit
- Canon LP-E6P Lithium-Ion Battery
- Canon LC-E6 Charger
- Microphone Holder
- Shoulder Strap
- Screw for Microphone Holder Unit
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
KEY TECHNICAL SPECS
7K FF 3:2 Open Gate Sensor
CMOS Sensor
RF Mount
PL To RF Adapter Sold Separately
Dual Dynamic Range
FF: 15+ Stops, S35: 16 Stops
Dual Base ISO
800/6400
NO Internal NDs
Consider the Canon C80 if your work requires Internal ND Filters.
CFexpress Type B
One (1) CFexpress Type B Card slot. One (1) SD Card slot.
One (1) HDMI Output
Connect to an External Monitor/Recorder
Netflix Approved
To Be Determined
"Driven" - Shot on the Canon EOS C50
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Mount | Canon RF |
| Lens Communication | Yes: Cooke /i |
| Image Sensor | Full-Frame CMOS |
| Sensor Resolution | Effective: 34 Megapixel (7144 x 4790) |
| Image Stabilization | No |
| Built-In ND Filter | No |
| Built-In CC Filter | No |
| Capture Type | Stills & Video |
| Shutter Type | Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | 1/16000 to 30 Seconds |
| Shutter Angle | 11.25 to 360° |
| ISO/Gain Sensitivity | Dual Base: 800 Native in Auto Mode: 800 to 6400 Native in Auto Mode: 400 to 3200 Native in Auto Mode: 160 to 1250 |
| Signal-to-Noise Ratio | Not Specified by Manufacturer |
| Advertised Dynamic Range | 15 Stops 16 Stops |
| Exposure Modes | Auto, Manual |
| Focus Modes | Automatic, Manual Focus |
| Internal Recording | Raw 12-Bit 6960 x 4640 at 23.98/24.00/25/29.97 fps 6960 x 3672 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps Raw 12-Bit 5036 x 2656 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 2524 x 1332 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps *Sensor Crops Video H.264/MPEG-4/XF-AVC S 4:2:2 10-Bit 4096 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 3840 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps H.264/MPEG-4/XF-AVC S 4:2:0 8-Bit 4096 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 3840 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 2048 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 1920 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps XF-AVC 4:2:2 10-Bit 4096 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 3840 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 2048 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 1920 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps XF-HEVC S 4:2:2 10-Bit 6912 x 4608 at 23.98/24.00/25/29.97 fps 4096 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 3840 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 2048 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 1920 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps XF-HEVC S 4:2:0 10-Bit 6912 x 4608 at 23.98/24.00/25/29.97 fps 4096 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 3840 x 2160 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 2048 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps 1920 x 1080 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps |
| Fast-/Slow-Motion Support | Yes |
| Gamma Curve | Canon Log 2, Canon Log 3, Hyper Gamma |
| Built-In Microphone | No |
| Audio Recording | Raw, XF-AVC: 4-Channel, 24-Bit at 48 kHz via LPCM Audio XF-HEVC S: 2-Channel, 16-Bit at 48 kHz via AAC LC Audio XF-HEVC S: 4-Channel, 24-Bit at 48 kHz via LPCM Audio XF-AVC S: 2-Channel, 16-Bit at 48 kHz via AAC LC Audio XF-AVC S: 4-Channel, 24-Bit at 48 kHz via LPCM Audio |
| IP Streaming | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Slot 1: SD/SDHC/SDXC Slot 2: CFexpress Type B (CFast 2.0) [VPG-400 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | No |
| Video I/O | 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input on Camera Body (Plug-in Power) 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output 1x XLR 3-Pin Microphone Input on Included Handle 1x XLR 3-Pin Line Input on Included Handle |
| Other I/O | 1x 2.5 mm Sub-Mini (Remote) Control 1x USB-C 1x DIN 1.0/2.3 (Timecode) Input/Output 1x Proprietary |
| Wireless | Wi-Fi / 2.4 GHz Radio/RF / 5.8 GHz Radio/RF |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Canon App |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | No |
| Display Type | Articulating 3" Touchscreen LCD |
| Resolution | No |
| Battery Type | Canon LP-E6, Canon LP-E6NH |
| Operating Conditions | 23 to 113°F / -5 to 45°C at 60 to 85% Humidity |
| Shoe Mount | 1x Intelligent Hot Shoe |
| Accessory Mounting Thread | 1x 1/4"-20 |
| Dimensions (W x H x D) | 5.6 x 3.5 x 3.7" / 143 x 88 x 95 mm 8.7 x 9.4 x 7.3" / 222 x 239 x 186 mm (With Handle, Mic Holder) |
| Weight | 23.5 oz / 665 g (Body Only) 2.4 lb / 1110 g (With Battery, Handle, Recording Media) |
| Brand | Canon |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 7034C002 |


