- 3 Focal Lengths
- 35mm, 50mm, 85mm
- Full Frame Coverage
- E Mount. RF, L and M Mounts Available
- T2.4 - T16 Aperture
- 86mm Front Diameter. 82mm Filter Thread
- 9 Aperture Blades
- Feet/Meters Focus Scale
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Cooke AP3 Demo Film
PRODUCT OVERVIEW
AP3 brings the optical pedigree of Cooke’s high-end anamorphic lineage into a compact, lightweight series built for modern mirrorless cameras. Balanced, purposeful and with the cinematic depth and character you’d expect from Cooke.
AP3’s flare character is unmistakably anamorphic and entirely yours to work with. These are not manufactured effects or simplistic overlays; they are organic responses to light that adapt and embed themselves within a scene. The flares have depth and complexity, streaking with a classic anamorphic tint without ever limiting where you can shoot. Consistent and dependable across all three focal lengths, flares enhance without overwhelming.
Defocus rendering is smooth and gradual – offering genuine dimension. Transitions between focus planes have an organic continuity that feels closer to how we experience depth in real life. Lens breathing becomes a creative instrument and as focus shifts it draws the viewer into the image, subtly deepening the sense of presence. AP3’s distortion is unmistakably anamorphic in character but never overbearing.
AP3 Imaging
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Type | Prime Lens |
| Lens Construction | Anamorphic |
| Sensor Coverage | Full Frame |
| Image Circle | TBD |
| Mount | E Mount RF, L and M Mounts Available |
| Aperture | T2.4 - T16 |
| Focal Length | 35mm, 50mm, 85mm |
| Zoom Ratio | N/A |
| Focus Scale | Feet/Meters |
| Close Focus | 35mm: 20" 50mm: 2' 85mm: 3' |
| Metadata | TBD |
| Front Diameter | 87mm |
| Front Filter | 82mm |
| Rear Filter | TBD |
| Optical Structure | TBD |
| Iris Blades | 9 |
| Focus Rotation | 160 Degrees |
| Iris Rotation | 79 Degrees |
| Zoom Rotation | N/A |
| Horizontal Angle Of View | TBD |
| Vertical Angle Of View | TBD |
| Brand | Cooke |
| MPN | AP3 3WAY |
| UPC | TBD |
| Lens Collection | Cooke SP3 |
| Length (Approx.) | 35mm: 6.02 Inches 50mm: 5.59 Inches 85mm: 6.65 Inches |
| Weight (Approx.) | 35mm: 6.02 Inches 50mm: 5.59 Inches 85mm: 6.65 Inches |
Anamorphic Legacy
| Manufacturer Part Number | AP3 3WAY |
|---|---|
| Brand | Cooke |


