$1,339.00
SKU
XP-FLEET-Q4MAI
MFR FLEET-Q4MAI
Charge, read essential vitals, or discharge up to four (4) Gold-Mount batteries.
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
Charge, diagnose, or discharge up to 4 Gold-Mount batteries. Read essential vitals via the VoltBridge app, available for iOS and Android.
KEY FEATURES
- 3A simultaneous charging
- 48 watts/hr per channel
- Gold-Mount
- Discharges batteries for safe travel and storage
- Read essential battery vitals via VoltBridge
SPECIFICATIONS
| Quick Charge Current | 3A Simultaneous |
| Power Range per Channel | Up to 48 watts/hr |
| Discharge Current | Up to 2A per channel |
| Dimensions | 9.1” x 3.35” x 12.17” |
| Weight | 5 lbs |
| Input Voltage | 90-240VAC 50/60Hz |
| LCD | 4×20 character backlit LCD |
| Manufacturer Part Number | FLEET-Q4MAI |
|---|---|
| Brand | Core SWX |
You may also be interested in
-
Core SWX Helix Mini Dual-Voltage 9 Battery (14/28v, 98wh, Gold-Mount)Special Price $342.00 You save $-106 (24% off) Regular Price $448.00 -
Core SWX Helix Mini Dual-Voltage 150 Battery (14/28v, 147wh, Gold-Mount)Special Price $528.00 You save $-111 (17% off) Regular Price $639.00 -
Core SWX Mach4 Micro Battery Charger (4 Positions, Gold-Mount)Special Price $1,235.00 You save $-214 (15% off) Regular Price $1,449.00 -
Core SWX Helix Power Management Control Mount (Gold Mount, Sony VENICE)Special Price $926.00 You save $-123 (12% off) Regular Price $1,049.00














