DZOFILM Arles Cine Prime Lens Set (FF/VV, PL Mount, Feet/Meters)
- 25mm, 35mm, 50mm, 75mm, 100mm Spherical Prime Lens
- Full Frame/Vista Vision Sensor Coverage (46.5mm)
- PL Mount
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Sample Footage.
PRODUCT OVERVIEW
The Arles Prime lens series draws its name from the picturesque town of Arles in southern France, a cherished source of inspiration for the artist Vincent van Gogh. Renowned for its abundant sunlight and vibrant colors throughout the seasons, Arles catalyzed van Gogh's departure from conventional artistic styles.
With a T1.4 ultra-wide aperture, the Arles Prime delivers abundant light intake, excelling in low-light and complex shooting conditions. It creates stunningly dreamy shallow depth of field, precisely highlighting every narrative detail.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Type | Prime Lens |
| Lens Construction | Spherical |
| Sensor Coverage | Full Frame/Vista Vision |
| Image Circle | 46.5mm |
| Mount | PL Mount |
| Aperture | T1.4 - T22 |
| Focal Length | 25mm, 35mm, 50mm, 75mm, 100mm |
| Zoom Ratio | N/A |
| Focus Scale | Feet/Meters |
| Close Focus | 25mm: 1'2" 35mm: 1'2" 50mm: 1'7" 75mm: 2'6" 100: 2'11" |
| Metadata | TBD |
| Front Diameter | 95mm |
| Front Filter | 86mm |
| Rear Filter | TBD |
| Optical Structure | 25mm: 12 Groups, 14 Elements 35mm: 12 Groups, 14 Elements 50mm: 9 Groups, 13 Elements 75mm: 9 Groups, 13 Elements 100mm: 8 Groups, 13 Elements |
| Iris Blades | 16 |
| Focus Rotation | 270 Degrees |
| Iris Rotation | TBD |
| Zoom Rotation | TBD |
| Horizontal Angle Of View | TBD |
| Vertical Angle Of View | TBD |
| Brand | DZOFILM |
| MPN | 25mm: DZO-SAP25IPL 35mm: DZO-SAP35IPL 50mm: DZO-SAP50IPL 75mm: DZO-SAP75IPL 100mm: DZO-SAP100IPL |
| UPC | 25mm: 842463102842 35mm: 842463102859 50mm: 842463102873 75mm: 842463102880 100mm: 842463102897 |
| Lens Collection | Arles Prime |
| Length (Approx.) | PL Mount: 4.24 Inches EF Mount: 5.08 Inches |
| Weight (Approx.) | 25mm: 3.3 Pounds 35mm: 3.6 Pounds 50mm: 3.7 Pounds 75mm: 3.7 Pounds 100mm: 4 Pounds |
| Manufacturer Part Number | DZO-SAP5A25IPL |
|---|---|
| Brand | DZOFILM |
| Estimate Time | Special Order: Usually delivered in 2–4 weeks, subject to availability. Once we receive your order, we’ll provide an updated ETA. |






