DZOFILM Catta 35-80mm T2.9 Cine Zoom Lens (FF, E Mount, Feet, Black)
$1,499.00
SKU
DZO-FF3580E-BLK
MFR DZO-FF3580E-BLK
Special Order: Usually delivered in 2–4 weeks, subject to availability. Once we receive your order, we’ll provide an updated ETA.
- 35-80mm Spherical Zoom Lens. 2.3X Zoom Ratio.
- Full Frame Sensor Coverage (43.5mm)
- E Mount. RF, L, X, Z Mount Bayonets Sold Separately
- T2.9 - T22 Aperture. Close Focus: 2'5"
- 16 Aperture Blades. Optical Design: 15 Groups, 20 Elements
- Feet Focus Scale with 270 Degrees of Rotation
- Length: 8.44 Inches, Weight: 3.4 Pounds
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Sample Footage.
PRODUCT OVERVIEW
Embraced the design philosophy of natural, original and real, Catta Zoom lenses reproduce the real world on that small yet comprehensive sensor.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Type | Zoom Lens |
| Lens Construction | Spherical |
| Sensor Coverage | Full Frame |
| Image Circle | 43.5mm |
| Mount | E Mount RF, L, X, Z Mount Bayonets Sold Separately |
| Aperture | T2.9 - T22 |
| Focal Length | 35-80mm |
| Zoom Ratio | 2.3X |
| Focus Scale | Feet |
| Close Focus | 2'5" |
| Metadata | TBD |
| Front Diameter | 80mm |
| Front Filter | 77mm |
| Rear Filter | TBD |
| Optical Structure | 15 Groups, 20 Elements |
| Iris Blades | 16 |
| Focus Rotation | 270 Degrees |
| Iris Rotation | 75 Degrees |
| Zoom Rotation | 100 Degrees |
| Horizontal Angle Of View | TBD |
| Vertical Angle Of View | TBD |
| Brand | DZOFILM |
| MPN | DZO-FF3580E-BLK |
| UPC | TBD |
| Lens Collection | Catta Zooms |
| Length (Approx.) | 8.44 Inches |
| Weight (Approx.) | 3.4 Pounds |
| Manufacturer Part Number | DZO-FF3580E-BLK |
|---|---|
| Brand | DZOFILM |
| Estimate Time | Special Order: Usually delivered in 2–4 weeks, subject to availability. Once we receive your order, we’ll provide an updated ETA. |





