DZOFILM Tango 18-90mm T2.9 Cine Zoom Lens (S35, PL/EF Mount, Feet)
$7,799.00
SKU
DZO-T189029I
MFR DZO-T189029I
Special Order: Usually delivered in 2–4 weeks, subject to availability. Once we receive your order, we’ll provide an updated ETA.
- 18-90mm Spherical Zoom Lens. 5X Zoom Ratio.
- Super 35 Sensor Coverage (31.5mm)
- PL/EF Mount. EF Mount Bayonet Included
- T2.9 - T22 Aperture. Close Focus: 2'3"
- 16 Aperture Blades. Optical Design: 17 Groups, 24 Elements
- Feet Focus Scale with 270 Degrees of Rotation
- Length: PL Mount: 9.8 Inches
EF Mount: 10.1 Inches, Weight: 7.80 Pounds
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Sample Footage.
PRODUCT OVERVIEW
The Tango series offers an impressive range of focal lengths, from wide-angle to telephoto, allowing filmmakers to capture everything from sweeping landscapes to intimate close-ups with stunning details.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Type | Zoom Lens |
| Lens Construction | Spherical |
| Sensor Coverage | Super 35 |
| Image Circle | 31.5mm |
| Mount | PL/EF Mount EF Mount Bayonet Included |
| Aperture | T2.9 - T22 |
| Focal Length | 18-90mm |
| Zoom Ratio | 5X |
| Focus Scale | Feet |
| Close Focus | 2'3" |
| Metadata | TBD |
| Front Diameter | 114mm |
| Front Filter | 105mm |
| Rear Filter | TBD |
| Optical Structure | 17 Groups, 24 Elements |
| Iris Blades | 16 |
| Focus Rotation | 270 Degrees |
| Iris Rotation | 74.1 Degrees |
| Zoom Rotation | 100 Degrees |
| Horizontal Angle Of View | TBD |
| Vertical Angle Of View | TBD |
| Brand | DZOFILM |
| MPN | DZO-T189029I |
| UPC | TBD |
| Lens Collection | Tango Zooms |
| Length (Approx.) | PL Mount: 9.8 Inches EF Mount: 10.1 Inches |
| Weight (Approx.) | 7.80 Pounds |
| Manufacturer Part Number | DZO-T189029I |
|---|---|
| Brand | DZOFILM |
| Estimate Time | Special Order: Usually delivered in 2–4 weeks, subject to availability. Once we receive your order, we’ll provide an updated ETA. |






