iodyne Pro Data (48TB, Dark Space Grey)
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
Pro Data builds on Thunderbolt’s breathtaking speed and daisy-chain expandability, and takes its capabilities to new heights. With a staggering eight full-speed ports, there’s no need to sacrifice peripherals: just connect your displays and other downstream devices to Pro Data, and boost your productivity without losing a single port. Thunderbolt connectivity ensures Pro Data works with every computer and every app you have today, or might buy in the future. Pro Data is the fastest Thunderbolt storage for M1 Macs, and the fastest Thunderbolt RAID array. Use it to redesign your next setup, or enhance your existing one.
Hands on with Pro Data.
KEY FEATURES
- Multi-Path Performance - Combine Multiple Thunderbolt Connections
- Multi-User Versatility - Share Storage Space And Handoff Tasks Across Your Team
- Create RAID-6 Or RAID-0 Containers
- Strong AES-XTS-256 Encryption
- Per-Container Password Support
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Capacity | 12TB, 24TB, or 48TB |
| Expansion | Up to 6 devices can be daisy-chained per Thunderbolt port pair. Multiple daisy-chains can be created on computers that provide more than one Thunderbolt host port. |
| Performance | Up to 5 GB/s Bandwidth |
| Connectivity | 8× 40Gb Thunderbolt3 ports:
4 upstream to one or more computers 4 downstream to other devices and accessories |
| Cables | 1m 40Gb included. 0.3m, 2m, 5m or 50m 40Gb available separately |
| OS Support | macOS: 13.0+ (Ventura, Sonoma, Sequoia)
Windows: 10 version 21H2, 11 version 22H2+ |
| Power | 180W GaN power adapter, 110-220V 50-60Hz |
| Dimensions | 15.39″ × 10″ × 1.22″, 7.3 lbs
39.1cm × 25.4cm × 3.1cm, 3.3kg Product can be placed horizontally on desk or vertically in stand. Multiple stands interlock to use desk or DIT cart space more efficiently with expanded configurations. Height including rubber feet on flat surface in horizontal orientation: 1.4″ (3.55cm) |
| Features | (NEW!) Multi-Reader Sharing
Transactional RAID-6 and RAID-0 Data Checksums and Self-Healing XTS-AES-256 Encryption with Hardware Secure Enclave NVMe Thunderbolt Multipathing up to 4× paths Multi-User connectivity for up to 4× computers Storage Handoff between connected macOS computers Dynamic Containers with up to 15 containers per device RAID Levels per-Container with adaptive striping and parity Automatic SSD Fault Management and RAID Resilvering Designed for easy Self-Repair of SSD modules |
| Protocols | nvm Express, Thunderbolt |
| Total Bytes Written | 12T - 6000 TB TBW 24T - 8000 TB TBW 48T - 16000 TB TBW |
| Maximum Available Capacity | 12TB - RAID-0: 12TB, RAID-6: 10TB 24TB - RAID-0: 24TB, RAID-6: 20TB 48TB - RAID-0: 48TB, RAID-6: 40TB |
| Operating Temperatures | System: 50° to 95°F (10° to 35°C)
Storage: -13° to 113°F (-25° to 45°C) |
| Safety Standards | IEC 62368-1:2014
EN 62368-1:2014 + A11:2017 (US), A11:2018 (Canada), A11:2019 (EU), A11:2020 (Australia & New Zealand), and A11:2021 (Japan) BIS Registration (India): R-41285684 13252(PART 1):2010/IEC 60950-1:2005 BIS Export Compliant ECCN 5A992 (US) |
| Environmental Standards | RoHS compliant
REACH compliant 100% recycled pulp packaging |
| EMC Standards | US: FCC 47 CFR Part 15 Subpart B
Canada: ICES-003 Issue 6:2016 European Union: EN 55032:2015 + AC:2016 EN 55035:2017 EN 61000-3-2:2014 EN 61000-3-3:2013 Australia & New Zealand: AS/NZS CISPR 32:2015 Japan: VCCI-CISPR 32:2016 |
| Manufacturer Part Number | 530101-48T-DSG |
|---|---|
| Brand | iodyne |

