Laowa Zero-D 14mm T2.6 Cine Prime Lens (FF/VV, PL Mount, Feet/Meters)
- 14mm Spherical Prime Lens
- Full Frame/Vista Vision Sensor Coverage (46.31mm)
- PL Mount. Also Available In E, RF, Z and L Mount (Sold Separately)
- T2.6 - T22 Aperture. Close Focus: 7.9"
- 15 Aperture Blades. Optical Design: 10 Groups, 16 Elements
- Feet/Meters Focus Scale with 304.4 Degrees of Rotation
- 1.31 Pounds
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
Introducing Laowa Wide Angle VV Cine Series
PRODUCT OVERVIEW
The Laowa 14mm T2.6 Zero-D VV Cine is the most compact rectilinear 14mm lens for Full Frame/Vista Vision sensors on the market, featuring a 117.8° angle of view for realizing formerly impossible creative freedom. Perfect for tight spaces, it delivers exceptional image quality with an Ø46.31mm image circle, covering most Full Frame sensors. The 7.9” close focus distance enables detailed close-ups, while its lightweight 1.31lbs design ensures versatility for gimbals, drones, and handheld setups. Ideal for dynamic, immersive storytelling.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Type | Prime Lens |
| Lens Construction | Spherical |
| Sensor Coverage | Full Frame/Vista Vision |
| Image Circle | 46.31mm |
| Mount | PL Mount Also Available In E, RF, Z and L Mount (Sold Separately) |
| Aperture | T2.6 - T22 |
| Focal Length | 14mm |
| Zoom Ratio | N/A |
| Focus Scale | Feet/Meters |
| Close Focus | 7.9" |
| Metadata | TBD |
| Front Diameter | 80mm |
| Front Filter | 77mm |
| Rear Filter | TBD |
| Optical Structure | 10 Groups, 16 Elements |
| Iris Blades | 15 |
| Focus Rotation | 304.4 Degrees |
| Iris Rotation | 76.9 Degrees |
| Zoom Rotation | N/A |
| Horizontal Angle Of View | 117.8 Degrees |
| Vertical Angle Of View | TBD |
| Brand | Laowa |
| MPN | VE1426VVPL |
| UPC | TBD |
| Lens Collection | Laowa Wide Angle Cine Series |
| Length (Approx.) | TBD |
| Weight (Approx.) | 1.31 Pounds |
| Manufacturer Part Number | VE1426VVPL |
|---|---|
| Brand | Laowa |
You may also be interested in
-
Laowa Ranger 28-75mm T2.9 Cine Zoom Lens (FF, PL/EF Mount, Feet/Meters)Special Price $2,699.00 You save $-300 (10% off) Regular Price $2,999.00 -
Laowa Ranger 75-180mm T2.9 Cine Zoom Lens (FF, PL/EF Mount, Feet/Meters)Special Price $2,699.00 You save $-300 (10% off) Regular Price $2,999.00








