Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The HU4 features a large 4.6” sunlight-readable touch-panel display and handgrip-integrated controls for Light Ranger 2 operation. This combination gives the user the most powerful tools available, especially for demanding projects with shallow depth of field.
The lens library now stores up to 1024 lens records.The focus scale can be expanded or compressed by finger touch.Travel limits for focus, iris and zoom are set with the touch of a button and are displayed as brightly colored bars overlaid the lens scales. Non-linear iris scales are mapped to a linear scale.Focus knob drag is easily adjustable.Lens mapping translates the lens focus scale to any of 5 pre-printed focus rings making the focus “throw” for any lens the same.The integrated joystick can be selected to control either zoom or to track a subject for Light Ranger focus assist.
The HU4 carries forward the same attention to reliability and ruggedness that have made this product series the industry standard.
This unit comes with a set of lens rings Ai – Ei, and one blank ring.
KEY FEATURES
- Wireless hand control for Focus, Iris, and Zoom channels
- 2.4 GHz wireless communication system with 60 wireless channels
- Lens mapping feature maps the focus distances of any lens to a set of five pre-printed marking rings
- Controls Light Ranger 2 and camera functions remotely
SPECIFICATIONS
| Channels | Focus, Iris, Zoom, AUX (with MDR-3) |
| Power | Sony NP-FZ-100 battery or 10-30VDC(command cable) |
| Dimensions | 6.2in x 7.2in x 3.6in |
| Display | Sunlight visible LCD touch panel (4.6” Diagonal) |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Current Draw at Maximum LCD Brightness | 250mA @7.5V |
| Operating Temperature | -10C to 60C |
| Weight | 2.4lbs (1.1kg) |
| Wireless Channels | 30 |
| Wireless Range | 300m (line of sight) |
| Compatible Units | MDR-3, MDR-4, Light Ranger 2, Video Interface, Digital Micro Force 3, Micro Force V+F3 |
| Compatible Cables | Micro Force: 4765-L, 7100. Other: 7100 |
| Compatible Accessories | 4065 |
| Manufacturer Part Number | 7000 |
|---|---|
| Brand | Preston Cinema Systems |
You may also be interested in
-
Preston Y Cable (12V ARRI Cameras)Special Price $300.00 You save $-55 (15% off) Regular Price $355.00





