- Power 500/700 Monitors from D-Tap Source
- 36" Cable Length
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
SmallHD's LP-E6 Dummy Battery with D-Tap to Barrel Cable lets you power the SmallHD 500 and 700 series monitors from a brick battery or other D-Tap power source. The LP-E6 false battery features a barrel input port and the included 36" cable offers a matching barrel connector on one end and D-Tap connector on the other, with both connectors designed to securely latch into place. This power solution can flexibly also be used with select other monitors and devices that run on LP-E6 batteries.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Input | 6-30 VDC |
| Output | 6.4 VDC, 2.5 A (Regulated) |
| Battery Connector | 1 x DC Barrel Female (5.5 x 2.1 mm) |
| Cable Connectors | 1 x D-Tap, 1 x DC Barrel (5.5 x 2.1 mm) |
| Cable Length | 36" / 91 cm |
| Manufacturer Part Number | PWR-ADP-DCA5-KIT |
|---|---|
| Brand | SmallHD |
| Estimate Time | Usually ships in 1-2 business days, signature required. Sale limited to on hand stock, this item cannot be returned. |
You may also be interested in
-
SmallHD Ultra 5 Bolt 6 RX 750 Monitor Kit (Gold Mount)Special Price $2,699.00 You save $-850 (24% off) Regular Price $3,549.00 -
SmallHD Battery Mounting Plate (701 Lite/702 Lite/702 Bright Monitors, Gold-Mount)Special Price $90.00 You save $-59.99 (40% off) Regular Price $149.99 -
SmallHD Battery Mounting Plate (Smart 7 Monitor Series, Gold-Mount)Special Price $128.00 You save $-21.99 (15% off) Regular Price $149.99 -
SmallHD Monitor Table Stand (13 Inches Monitors)Special Price $58.00 You save $-41.99 (42% off) Regular Price $99.99 -
SmallHD Thin-Gauge HDMI Cable (1 Foot)Special Price $7.00 You save $-4.99 (42% off) Regular Price $11.99











