- For SmallRig Ball Head Magic Arms/Clamps
- 3/8"-16 Thumbscrew with Anti-Slip Pads
- 3.3 lb Weight Capacity
- Rubber Gasket for Ball Grip
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The Ball Head with 3/8"-16 Screw from SmallRig is designed to be used with the various SmallRig ball head magic arms and ball head clamps. One end secures into the magic arm or clamp and the other end features a 3/8"-16 thumbscrew with anti-slip pads for securely attaching accessories up to 3.3 lb. The ball end features a rubber gasket for additional grip, and an Allen wrench is included for minor adjustments.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Material of Construction | Aluminum, Rubber |
| Load Capacity | 3.3 lb / 1.5 kg |
| Mounting | 1 x Ball Head 1 x 3/8"-16 Screw |
| Dimensions | 2.4 x 1.1 x 1" / 6.1 x 2.8 x 2.5 cm |
| Weight | 1.6 oz / 45 g |
| Manufacturer Part Number | 2211 |
|---|---|
| Brand | Small Rig |
| Estimate Time | Usually ships in 1-2 business days, signature required. Sale limited to on hand stock, this item cannot be returned. |
You may also be interested in
-
SmallRig Master Cage Kit (Sony a7S III)Special Price $100.00 You save $-26 (21% off) Regular Price $126.00 -
SmallRig Articulating Arm with Anti-Rotation AdapterSpecial Price $21.00 You save $-19 (47% off) Regular Price $40.00 -
SmallRig Baseplate (15mm)Special Price $9.00 You save $-8 (47% off) Regular Price $17.00 -
SmallRig Handheld Rig (Sony FX6)Special Price $68.00 You save $-61 (47% off) Regular Price $129.00 -
SmallRig Ball Head (1/4-20 Inch)Special Price $9.00 You save $-6 (40% off) Regular Price $15.00 -
SmallRig HDMI Cable Clamp (Sony a7S III Cage)Special Price $10.00 You save $-10 (50% off) Regular Price $20.00 -
SmallRig Swivel and Tilt Monitor Mount (NATO Clamp Mount)Special Price $31.00 You save $-28 (47% off) Regular Price $59.00 -
SmallRig Mini Quick Release NATO Rail (48mm)Special Price $7.00 You save $-6 (46% off) Regular Price $13.00 -
SmallRig Lightweight Rod Clamp (15mm, Single)Special Price $5.00 You save $-5 (50% off) Regular Price $10.00 -
SmallRig Side Rod Clamp (15mm, BMPCC 6K/4K Cages)Special Price $9.00 You save $-8 (47% off) Regular Price $17.00 -
SmallRig Black Aluminum Rod (10 Inches, Pair)Special Price $10.00 You save $-3 (23% off) Regular Price $13.00 -
Small Rig Rods (15mm, 18 Inches, Pair, Carbon Fiber)Special Price $15.00 You save $-13 (46% off) Regular Price $28.00














