Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The Maxima 30 fluid head is designed for the latest Digital Cinematography cameras with a payload capacity from 3 kg (7 lbs) to 40 kg (88 lbs).
Cartoni patented flawless counterbalance, combined with the patented “Planetary” fluid mechanism make the Maxima 30 the ideal support for todays’ sophisticated cinematographers, seeking a fluid head for perfectly smooth operation.
From almost freewheeling to a consistent maximum drag, along with super precise starts and stops, the Maxima 30 offers an unprecedented quality of movement in a compact fluid head.
Cartoni Maxima 30.
KEY FEATURES
- +/- 90° tilt range
- Flat Mitchell base
- Continuous fluid drag and continuous counterbalance
- Perfect balance at any tilt angle
- Ergonomic brake levers and operating knobs
- Horizontal lock
- Large quick release, side-load sliding camera plate
- Digital readouts and illuminated spirit level
- Telescopic pan bar and short front pan bar
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Weight | 23 lbs |
| Minimum Payload Capacity | 7 lbs |
| Maximum Payload Capacity | 88 lbs |
| Bowl Diameter | Flat |
| Fluid Drag | Continuous |
| Counterbalance | Continuous |
| Pan Range | 360° |
| Tilt Range | +/-90° |
| Operational temperature | -40°/+60° Celsius |
| Manufacturer Part Number | HM3100 |
|---|---|
| Brand | Cartoni |
You may also be interested in
-
Cartoni Focus 8 Red Lock System MS$1,278.33 -
Cartoni Focus 10 Red Lock System MS$1,989.00 -
Cartoni Focus 12 Red Lock System MS$2,288.00 -
Cartoni Focus 12 SDS Carbon System$3,659.93 -
Cartoni Maxima 5.0 Fluid Head$13,230.00







