Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The Maxima 5.0 is the ultimate Cartoni fluid head for Digital Cinematography with heavy-duty camera packages up to 57 kg (126 lbs).
Cartoni’s outstanding patented counterbalance compensates payloads from 5 to 57 kg (11 to 126 lbs), with “perfect balance” throughout the 180° tilt range.
The patented continuous fluid drag system performs from almost freewheeling to extremely consistent drag for maximum versatility and perfect diagonal shots.
The Maxima 5.0 knobs and levers are ergonomically placed to ensure camera operators complete ease-of-use in any situation, whether in the studio, location or during outside shooting. Drag and counterbalance settings are monitored on digital displays. The large sliding camera plate is compatible with Arri , Sony and O’Connor slides.
Cartoni Maxima on set with Colt Seman .
KEY FEATURES
- +/- 90° tilt range
- Flat Mitchell base (optional 150mm bowl adapter)
- Continuous fluid drag and continuous counterbalance
- Perfect balance at any tilt angle
- Ergonomic brake levers and operating knobs
- Horizontal lock
- Large quick release, side-load sliding camera plate
- Digital readouts and illuminated spirit level
- Telescopic pan bar and short front pan bar
- With the classic Mitchell base the Maxima 5.0 interfaces with all flat base Mitchel tripods and platforms.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Weight | 29 lbs |
| Minimum Payload Capacity | 11 lbs |
| Maximum Payload Capacity | 126 lbs |
| Bowl Diameter | Flat |
| Fluid Drag | Continuous |
| Counterbalance | Continuous |
| Pan Range | 360° |
| Tilt Range | +/-90° |
| Operational temperature | -40°/+60° Celsius |
| Manufacturer Part Number | HM5000 |
|---|---|
| Brand | Cartoni |
You may also be interested in
-
Cartoni Focus 8 Red Lock System MS$1,278.33 -
Cartoni Focus 10 Red Lock System MS$1,989.00 -
Cartoni Focus 12 Red Lock System MS$2,288.00 -
Cartoni Focus 12 SDS Carbon System$3,659.93 -
Cartoni Maxima 30 Fluid Head$12,035.33







