- Two Gold Mount Battery Bays
- Two-Position Simultaneous Fast Charger
- Stack up to 16 PAGlink Batteries
- Charges Most Depleted First when Stacked
- 16.8V, 4-Pin XLR Power Output
- Intelligent Charging and Safety Features
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The Gold mount version PAGlink PL16 Charger from PAG is a lightweight, compact charger with two battery bays. With this charger, carrying several chargers with you can be a thing of the past. The PAGlink PL16 can charge up to 16 PAGlink batteries (select models), stacked up 8 per battery bay. When charging two batteries only, it provides simultaneous charging. When stacking up multiple units, this intelligent charger recharges the most depleted batteries first, and can fully charge eight batteries in 12 hours. The PL16 also features a handy, 16.8 VDC built-in power supply with a 4-pin XLR output to provide constant power to select cameras.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Charger Compatibility | Gold Mount |
| Number of Battery Bays | 2 |
| Multi-Bay Charging Modes | Simultaneous |
| Charger Power Source | AC Power (Cable Included) |
| Charger Power I/O | 1x IEC Female Input • 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz 1x XLR 4-Pin Output • 16.8 VDC at 6 A (100 W) |
| Charger Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B Plug to IEC Male Cable |
| Features | Quick Charge |
| Dimensions | 8.3 x 7.5 x 3" / 21 x 19 x 7.5 cm |
| Weight | 3 lb / 1.3 kg |
| Manufacturer Part Number | PAG9707A |
|---|---|
| Brand | PAG |
| Estimate Time | Usually ships in 1-2 business days, signature required. Sale limited to on hand stock, this item cannot be returned. |
You may also be interested in
-
PAG Mini MPL99 Battery (14.8v, 99wh, V-Mount)Special Price $312.00 You save $-218 (41% off) Regular Price $530.00 -
PAGlink Micro Charger (1 Position, Gold Mount)Special Price $99.00 You save $-104 (51% off) Regular Price $203.00 -
PAGlink PL16+ Battery Charger (4 Positions, Gold Mount / iPC)Special Price $557.00 You save $-334 (37% off) Regular Price $891.00 -
PAGlink Battery Reader (Gold Mount)Special Price $104.00 You save $-75 (42% off) Regular Price $179.00 -
IDX DUO-C98 Battery (14.4, 96 wh, V-Mount)Special Price $231.00 You save $-18 (7% off) Regular Price $249.00







