- 4 x Gold Mount Battery Bays
- 4-Position Simultaneous Fast Charger
- Stack up to 32 x PAGlink Batteries
- Charges Most Depleted First When Stacked
- 16.8V, 4-Pin XLR Power Output
- Intelligent Charging and Safety Features
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The PL16+ Four-Position Charger from PAG is a lightweight, compact charger with four Gold mount battery bays. Ideal for rental houses, broadcast studios, and on location, the PAGlink PL16+ can charge up to 32 PAGlink batteries (select models), stacked up to eight per battery bay, eliminating the need for a large number of chargers. When charging four batteries only, it provides simultaneous charging. When stacking up multiple units, this intelligent charger recharges the most depleted batteries first, fully charging eight batteries in 12 hours and 16 batteries in 24 hours.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Charger Compatibility | Gold Mount |
| Number of Battery Bays | 4 |
| Multi-Bay Charging Modes | Simultaneous |
| Charger Power Source | AC Power (Cable Included) |
| Charger Power I/O | 1x IEC Female Input • 100 to 265 VAC, 50 / 60 Hz |
| Charger Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B Plug to IEC Male Cable |
| Battery Output Voltage | 16.8 VDC at 6 A |
| Indicator | LCD Display, LED |
| Features | Quick Charge |
| Dimensions | 12.4 x 8.5 x 2.6" / 31.4 x 21.7 x 6.7 cm |
| Weight | 3.5 lb / 1.6 kg |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Manufacturer Part Number | 9711A |
|---|---|
| Brand | PAG |
| Estimate Time | Usually ships in 1-2 business days, signature required. Sale limited to on hand stock, this item cannot be returned. |
You may also be interested in
-
PAG Mini MPL99 Battery (14.8v, 99wh, V-Mount)Special Price $312.00 You save $-218 (41% off) Regular Price $530.00 -
PAGlink Micro Charger (1 Position, Gold Mount)Special Price $99.00 You save $-104 (51% off) Regular Price $203.00 -
PAGlink PL16 Battery Charger (2 Positions, Gold Mount / iPC)Special Price $677.00 You save $-106 (14% off) Regular Price $783.00 -
PAGlink Battery Reader (Gold Mount)Special Price $104.00 You save $-75 (42% off) Regular Price $179.00 -
IDX DUO-C98 Battery (14.4, 96 wh, V-Mount)Special Price $231.00 You save $-18 (7% off) Regular Price $249.00







