- Baseplate with Shoulder Mount for FX9
- Rear Insert Plate for Camera
- 1/4"-20 & 3/8"-16 Camera Mounting Screws
- 15mm Rod System, Adapter Plate, Rosettes
- VCT-Compatible V-Lock Plate
- Aluminum Construction, Rubber Pads
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The SHAPE Compact Revolt Shoulder Baseplate is a lightweight baseplate suitable for use by neophytes and professionals alike. Made from CNC-machined aluminum, the baseplate is made to withstand the rigors of the production day. The shoulder pad allows it to sit comfortably on your shoulder. The top of the baseplate features two rubber strips to protect your camera. It incorporates two ARRI-compatible rosettes for attaching handle accessories. The top of the baseplate features a 3.5"-long slot that enables adjusting your camera's position for balance adjustments.
Front and rear 15mm LWS rod clamps enable you to mount the included 8 and 4" pairs of rods to support you lens accessories in front, and power/monitoring accessories in the rear. An included 3mm Allen Key allows you to adjust the rod clamps, and the rear rod clamp is removable and attaches to the Revolt Shoulder Baseplate by two M4 screws. On the bottom of the baseplate is a V-lock plate that is compatible with most VCT baseplates. The V-lock plate has both a 1/4"-20 and 3/8"-16 threaded mounting hole.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Support Type | Shoulder Support |
| Grip Type | Grip Required (Not Included) |
| Camera Compatibility | Universal |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Included Rods | 2x 8" / 20.3 cm 15 mm Rod 2x 4" / 10.2 cm 15 mm Rod |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | 4x 1/4"-20 Female Thread 2x 3/8"-16 Female Thread |
| Camera Mounting | 1/4"-20 Male Screw, 3/8"-16 Male Screw |
| Tripod Mounting | 1/4"-20 Female Thread, 3/8"-16 Female Thread, VCT-14 |
| Rod Ports | 4x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | Sides 2x ARRI Rosette w/ M6 Female Thread |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 10 x 4.5 x 2" / 25.4 x 11.43 x 5.08 cm |
| Weight | 2.1 lb / 0.9 kg |
| Manufacturer Part Number | FX9BP |
|---|---|
| Brand | Shape |
| Estimate Time | Usually ships in 1-2 business days, signature required. Sale limited to on hand stock, this item cannot be returned. |
You may also be interested in
-
SHAPE Adjustable Rod Clamp (15mm/19mm)Special Price $127.00 You save $-87 (41% off) Regular Price $214.00 -
SHAPE Relocator Extension Cable for Canon C500 Mark II and C300 Mark IIISpecial Price $77.00 You save $-22 (22% off) Regular Price $99.00 -
SHAPE Lightweight Plate (Sony FS7)Special Price $189.00 You save $-128 (40% off) Regular Price $317.00 -
SHAPE F5-F55 Top Handle (Long)Special Price $262.00 You save $-237 (47% off) Regular Price $499.00






