- 15mm Rod Baseplate for Sony FS7
- Maintains FS7's Shoulder-Mount Design
- ARRI Rosettes for Attaching Handles
- V-Lock Adapter Plate Included
- 1/4"-20 and 3/8"-16 Camera Screws
- 15mm Rod Pair (8")
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The Sony FS7 Lightweight Plate from SHAPE is a fixed baseplate that provides 15mm LWS rod support without interfering with the camera's shoulder-mount design. A pair of 8" long 15mm rods is included for attaching optional accessories such as a follow focus and matte box. In addition to rod ports, the Lightweight Plate also features ARRI rosettes on each side for attaching the FS7's right handle and an optional left-sided rosette handle. On the underside of the baseplate is a V-lock delta adapter, allowing the baseplate to be mounted on V-lock quick-release tripod plates, such as the Panasonic SHAM-TM700 or Sony VCT14. The delta adapter is attached to a bottom door, which can be opened up to access 1/4"-20 and 3/8"-16 camera screws.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Support Type | Rod Support System |
| Grip Type | No |
| Camera Compatibility | Sony PXW-FS7 |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Included Rods | 2x 8" / 20 cm 15 mm Aluminum Rod |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | No |
| Camera Mounting | 1/4"-20 Male Screw, 3/8"-16 Male Screw |
| Tripod Mounting | 3/8"-16 Female Thread, V-Lock |
| Rod Ports | 2x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | Sides 2x ARRI Rosette w/ M6 Female Thread |
| Manufacturer Part Number | FS7LW |
|---|---|
| Brand | Shape |
| Estimate Time | Usually ships in 1-2 business days, signature required. Sale limited to on hand stock, this item cannot be returned. |
You may also be interested in
-
SHAPE Adjustable Rod Clamp (15mm/19mm)Special Price $127.00 You save $-87 (41% off) Regular Price $214.00 -
SHAPE Shoulder Mounting Kit with Rear Insert Plate (15mm, Sony FX9)Special Price $466.00 You save $-133 (22% off) Regular Price $599.00 -
SHAPE Relocator Extension Cable for Canon C500 Mark II and C300 Mark IIISpecial Price $77.00 You save $-22 (22% off) Regular Price $99.00 -
SHAPE F5-F55 Top Handle (Long)Special Price $262.00 You save $-237 (47% off) Regular Price $499.00






