Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
Introducing a new generation in cinematography! The new Blackmagic Cinema Camera 6K is an extremely high end digital film camera that produces precise skin tones and rich organic colors. The camera features a massive full frame 24 x 36mm 6K sensor with wide dynamic range, a very flexible L-Mount for lenses and a built in optical low pass filter that's custom designed to match the sensor. You also get fast CFexpress media and the camera can even use Pocket Cinema Camera accessories! When you are doing cloud and mobile work, the camera records both deep bit depth Blackmagic RAW and H.264 proxies at the same time! No other camera includes this level of technology, image quality and portability!
KEY FEATURES
- 6K Full Frame sensor
- L-Mount
- Dual Base ISO (400/3200)
- 13 stops of Dynamic Range
- 5" articulating touchscreen LCD monitor
- One (1) CF Express Type-B media slot
- One (1) HDMI output
- 6K Open Gate
- True anamorphic 6:5
- Blackmagic RAW and H.264
| Attribute | Value |
|---|---|
| Sensor | 6K Full Frame |
| Sensor Size | 36mm x 24mm |
| Mount | L Mount |
| Dynamic Range | 13 Stops |
| Dual Native ISO | 400/3200 |
| Screen | 5” 1920 x 1080. Articulating, Touchscreen |
| Screen Brightness | 1500 nits |
| Metadata | Yes |
| Video Output | One (1) HDMI up to 1080p60 |
| Audio Inputs | Two (2) mini XLR analog switchable between mic with phantom power support and line level (up to +14dBu) One (1) 3.5mm Stereo Input All audio inputs can also be used for Timecode input. |
| Audio Outputs | One (1) 3.5mm headphone jack. |
| Microphone | Integrated stereo microphone. |
| Built in Speaker | One (1) mono speaker |
| Media | One (1) CFexpress Type B card slot One (1) USB-C 3.1 Gen 1 expansion port for external media for Blackmagic RAW and H.264 Proxy Recording. |
| Media Format | Can format media to ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac) file systems. |
| Codecs | Blackmagic RAW Constant Bitrate 3:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 5:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 8:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 12:1 Blackmagic RAW Constant Quality Q0 Blackmagic RAW Constant Quality Q1 Blackmagic RAW Constant Quality Q3 Blackmagic RAW Constant Quality Q5 H.264 Proxy in 1920 x 1080, 8-bit 4:2:0 |
| Brand | Blackmagic Design |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CINECAM60KLFL |







