Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K G2 is an advanced technology, handheld 6K digital film camera with 6144 x 3456 Super 35 high resolution HDR sensor, dual native ISO, EF lens mount and direct recording to USB-C disks! This powerful model adds an adjustable touchscreen, and a larger battery for longer run time. You can even add an optional OLED viewfinder!
KEY FEATURES
- 6K Super 35 sensor
- EF-Mount
- Dual Base ISO (400/3200)
- 13 stops of Dynamic Range
- 5" articulating touchscreen LCD monitor
- One (1) CFast media slot
- One (1) HDMI 1080p60 output
- Blackmagic RAW and ProRes 422
| Attribute | Value |
|---|---|
| Sensor | 6K Super 35 |
| Sensor Size | 23.10mm x 12.99mm |
| Mount | EF Mount |
| Dynamic Range | 13 Stops |
| Dual Native ISO | 400/3200 |
| Screen | 5” 1920 x 1080. Articulating, Touchscreen |
| Screen Brightness | 1500 nits |
| Metadata | Yes |
| Video Output | One (1) HDMI up to 1080p60 |
| Audio Inputs | Two (2) mini XLR analog switchable between mic with phantom power support and line level (up to +14dBu) One (1) 3.5mm Stereo Input All audio inputs can also be used for Timecode input |
| Audio Outputs | One (1) 3.5mm headphone jack |
| Microphone | Integrated stereo microphone |
| Built in Speaker | One (1) mono speaker |
| Media | One (1) CFast card slot One (1) SD UHS‑II card slot One (1) USB-C 3.1 Gen 1 expansion port for external media for Blackmagic RAW and ProRes Recording |
| Media Format | Can format media to ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac) file systems. |
| Codecs |
Blackmagic RAW Constant Bitrate 3:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 5:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 8:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 12:1 Blackmagic RAW Constant Quality Q0 Blackmagic RAW Constant Quality Q1 Blackmagic RAW Constant Quality Q3 Blackmagic RAW Constant Quality Q5 ProRes 422 HQ QuickTime ProRes 422 QuickTime ProRes 422 LT QuickTime ProRes 422 Proxy QuickTime |
| Brand | Blackmagic Design |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CINECAMPOCHDEF6K2 |







