Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K features a 4/3 size sensor, 13 stops of dynamic range and dual native ISO up to 25,600 for HDR images and incredible low light performance. External controls give quick access to essential functions, while the large 5 inch touchscreen makes it easy to frame shots, focus accurately and change camera settings. Features include built in SD/UHS-II or CFast 2.0 recorders for Blackmagic RAW or ProRes recording as well as a USB-C expansion port for recording externally to disks, plus MFT lens mount, built-in microphones, XLR input, full sized HDMI, 3D LUT support, Bluetooth and more.
KEY FEATURES
- 4K Four Thirds sensor
- MFT Mount
- Dual Base ISO (400/3200)
- 13 stops of Dynamic Range
- 5" articulating touchscreen LCD monitor
- One (1) CFast media slot
- One (1) HDMI 1080p60 output
- Blackmagic RAW and ProRes 422
| Attribute | Value |
|---|---|
| Sensor | 4K Four Thirds |
| Sensor Size | 18.96mm x 10mm |
| Mount | MFT Mount |
| Dynamic Range | 13 Stops |
| Dual Native ISO | 400/3200 |
| Screen | 5” 1920 x 1080. Articulating, Touchscreen |
| Metadata | Yes |
| Video Output | One (1) HDMI up to 1080p60 |
| Audio Inputs | One (1) mini XLR analog switchable between mic with phantom power support and line level (up to +14dBu) One (1) 3.5mm Stereo Input. Can also be used for Timecode input. |
| Audio Outputs | One (1) 3.5mm headphone jack |
| Microphone | Integrated stereo microphone |
| Built in Speaker | One (1) mono speaker |
| Media | One (1) CFast card slot One (1) SD UHS‑II card slot One (1) USB-C 3.1 Gen 1 expansion port for external media for Blackmagic RAW and ProRes Recording |
| Media Format | Can format media to ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac) file systems. |
| Codecs |
Blackmagic RAW Constant Bitrate 3:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 5:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 8:1 Blackmagic RAW Constant Bitrate 12:1 Blackmagic RAW Constant Quality Q0 Blackmagic RAW Constant Quality Q5 ProRes 422 HQ QuickTime ProRes 422 QuickTime ProRes 422 LT QuickTime ProRes 422 Proxy QuickTime |
| Brand | Blackmagic Design |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CINECAMPOCHDMFT4K |







