- Full Frame Back-Illuminated Stacked CMOS Sensor
- 6K up to 60fps, DCI 4K up to 120fps, FHD 1080p up to 180fps
- RF Mount. PL to RF Lens Mount Adapter Available Separately.
- 16 Stops of Dynamic Range. Triple -Base ISO - 800, 3200, 12800.
- Internal ND Filters - 2-Stop (1/4), 4-Stop (1/16), 6-Stop (1/64), 8-Stop (1/256), 10-Stop (1/1024)
- Auto Focus - Dual Pixel CMOS AF II
- One (1) CFExpress Type B Card Slot. One (1) SD Card Slot.
- Two (2) SDI Outputs. One (1) HDMI Output.
- 3.4 Pounds. 5.6W x 5.3H x 5.3D Inches.
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
“Scary Good” Directed by Christine Ng
PRODUCT OVERVIEW
Innovation, versatility and imaging excellence all merge in the new EOS C400, the full-frame, RF-mount cinema camera tailored for boundless creativity. The compact camera body is well-appointed and includes Canon’s newly-developed 6K full-frame Back-Illuminated Stacked CMOS sensor. The EOS C400 features 6K/60p Cinema RAW Light and 4K/120p internal recording along with Canon’s next-generation Dual Pixel CMOS AF II, among other outstanding features. Additionally, the EOS C400 has a variety of interfaces, including return input, Ethernet, and Wi-Fi, enabling control from various Canon and third-party devices.
The EOS C400 is the ideal fusion of both functionality and form, and seamlessly integrates into almost any production with its robust and compact design.
“Scary Good” BTS
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Mount | Canon RF |
| Lens Communication | Yes, Cooke /i |
| Sensor Resolution | Actual: 26.67 Megapixel (6202 x 4300) Effective: 19.05 Megapixel (6008 x 3170) |
| Image Sensor | Full-Frame BSI Stacked CMOS |
| Image Stabilization | Digital, 5-Axis |
| Built-In ND Filter | Mechanical Filter Wheel with 2-Stop (1/4), 4-Stop (1/16), 6-Stop (1/64), 8-Stop (1/256), 10-Stop (1/1024) ND Filters |
| Capture Type | Stills & Video |
| Shutter Type | Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | 1/2000 to 1 Second |
| Shutter Angle | 11.25 to 360° |
| Advertised Dynamic Range | 16 Stops |
| White Balance | Range: 2000 to 15,000K Presets: Set B, Tungsten, Set A, Daylight, AWB |
| Internal Recording Modes | Cinema RAW Light 12-Bit UHD 6K (6000 x 3164) up to 60.00 fps [552 to 2130 Mb/s] 4368 x 2304 up to 100 fps [293 to 916 Mb/s] 4096 x 2160 up to 120 fps [258 to 993 Mb/s] 2184 x 1152 up to 180 fps [74 to 574 Mb/s] XF-AVC Intra 4:2:2 10-Bit 4096 x 2160 up to 120 fps [240 to 1200 Mb/s] 3840 x 2160 up to 120 fps [240 to 1200 Mb/s] 2048 x 2160 up to 180 fps [120 to 300 Mb/s] 1920 x 1080 up to 180 fps [120 to 300 Mb/s] XF-AVC Long GOP 4:2:2 10-Bit 4096 x 2160 up to 120 fps [150 to 250 Mb/s] 3840 x 2160 up to 120 fps [150 to 250 Mb/s] 2048 x 1080 up to 180 fps [25 to 50 Mb/s] 1920 x 1080 up to 180 fps [25 to 50 Mb/s] XF-AVC S Intra 4:2:2 10-Bit 4096 x 2160 up to 120 fps [240 to 1200 Mb/s] 3840 x 2160 up to 120 fps [240 to 1200 Mb/s] 2048 x 1080 up to 180 fps [120 to 300 Mb/s] 1920 x 1080 up to 180 fps [120 to 300 Mb/s] XF-AVC S Long GOP 4:2:2 10-Bit 4096 x 2160 up to 120 fps [130 to 250 Mb/s] 3840 x 2160 up to 120 fps [130 to 250 Mb/s] 2048 x 1080 up to 180 fps [50 Mb/s] 1920 x 1080 up to 180 fps [50 Mb/s] XF-AVC S Long GOP 4:2:0 8-Bit 4096 x 2160 up to 180 fps [100 to 150 Mb/s] 3840 x 2160 up to 180 fps [100 to 150 Mb/s] 2048 x 1080 up to 180 fps [35 Mb/s] 1920 x 1080 up to 180 fps [35 Mb/s] XF-HEVC S Long GOP 4:2:2/4:2:0 10-Bit 4096 x 2160 up to 120 fps [100 to 225 Mb/s] 3840 x 2160 up to 120 fps [100 to 225 Mb/s] 2048 x 1080 up to 180 fps [35 to 50 Mb/s] 1920 x 1080 up to 180 fps [35 to 50 Mb/s] |
| External Recording Modes | SDI/BNC DCI 4K (4096 x 2160) |
| Recording Sensor Crop | Crops an Unspecified Amount When Using Super35 Mode Crops an Unspecified Amount When Using Super16 Mode |
| Fast-/Slow-Motion Support | Yes |
| Gamma Curve | Canon Log 2, Canon Log 3 |
| Built-In Microphone | No |
| Audio Recording | Cinema RAW Light: 4-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio XF-AVC: 4-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio XF-AVC S, XF-HEVC S: 4-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio XF-AVC S, XF-HEVC S: 2-Channel 16-Bit 48 kHz AAC Audio |
| IP Streaming | RTP, RTSP, SRT, UDP 1920 x 1080 at 50i, 50p, 59.94i, 59.94p (4.0 to 9.0 Mb/s) |
| Interface | |
| Media/Memory Card Slot | Slot 1: CFexpress Type B Slot 2: SD/SDHC/SDXC |
| Video I/O | 1x BNC (12G-SDI) Output 1x BNC (3G-SDI) Monitor Output 1x HDMI (Unspecified Signal) Output |
| Audio I/O | 2x Mini XLR Input 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input on Camera Body 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output |
| Power I/O | 1x XLR 4-Pin (12VDC) Input |
| Other I/O | 1x USB-C Monitor 1x DIN 1.0/2.3 (Genlock, Return, Sync) 1x DIN 1.0/2.3 (Timecode) 1x RJ45 (XC) Control 1x Hirose 12-Pin (Lens Control) |
| Wireless | 2.4 / 5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile App Compatible | Yes: iOS Only App Name: Canon Multi-Camera Control App Functionality: Adjust Settings, Remote Control, View Live Feed |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | No |
| Display Type | Primary Monitor: Included External 3.5" Touchscreen LCD |
| Resolution | Primary Monitor: 2,760,000 Dot |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, One-Shot AF, Manual Focus |
| Battery Type | Canon BP-AN Series |
| Power Consumption | ≤32.5 W |
| Shoe Mount | 1x Intelligent Hot Shoe 1x Intelligent Hot Shoe on Included Handle |
| Accessory Mounting Thread | 1x ARRI/Hirth Rosette |
| Dimensions (W x H x D) | 5.6 x 5.3 x 5.3" / 142 x 135 x 135 mm 14.2 x 10.8 x 14.3" / 361 x 274 x 363 mm (With Grip, Handle, Mic Holder, Monitor Attachment) |
| Weight | 3.4 lb / 1.5 kg (Body Only) |
| Brand | Canon |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 6388C002 |










