SKU
CA-EOS-C300MARKIII-EF
MFR 3795C002
- Super 35 4K Dual Gain Output (DGO) Sensor
- EF Mount. EF-C and PL Mount Bayonets Available Separately.
- 16 Stops of Dynamic Range. Native ISO - 800.
- Internal ND Filters - 2-Stop (1/4), 4-Stop (1/16), 6-Stop (1/64), 8-Stop (1/256), 10-Stop (1/1024)
- Auto Focus - Dual Pixel CMOS AF (DPAF)
- Two (2) CFExpress Type B Card Slots. One (1) SD Card Slot.
- Two (2) SDI Outputs. One (1) HDMI Output.
- 3.9 Pounds. 6.0W x 5.8H x 6.6D Inches.
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
EOS C300 Mark III Tutorial
PRODUCT OVERVIEW
Impressive usability and imaging power combine in the EOS C300 Mark III, the customizable cinema camera that's built for versatility and flexibility. The lightweight body comes equipped with Canon's Super 35mm Dual Gain Output (DGO) Sensor capable of over 16 stops of dynamic range.
"Boneyard Ballet"
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Communication | Yes, with Autofocus Support |
| Sensor Resolution | Actual: 9.6 Megapixel (4206 x 2280) Effective: 8.85 Megapixel (4096 x 2160) |
| Image Sensor | 26.2 x 13.8 mm (Super35) CMOS |
| Image Stabilization | No |
| Built-In ND Filter | Mechanical Filter Wheel with 2-Stop (1/4), 4-Stop (1/16), 6-Stop (1/64), 8-Stop (1/256), 10-Stop (1/1024) ND Filters |
| Internal Filter Holder | No |
| Capture Type | Stills & Video |
| Shutter Type | Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | 1/2000 to 1/12 Second |
| ISO/Gain Sensitivity | Native: 100 to 102,400 Gain: -6 to 54 dB (-2 to 54 dB Extended) |
| Shutter Angle | 11.25 to 360° |
| Advertised Dynamic Range | 16 Stops |
| White Balance | Range: 2000 to 15,000K Presets: Custom 1, Custom 2, Daylight, Tungsten |
| Internal Recording Modes | Cinema RAW Light 10-Bit 4096 x 2160 [250 to 1000 Mb/s] 2048 x 1080 [250 to 1000 Mb/s] 1920 x 1080 [250 to 1000 Mb/s] XF-AVC DCI 4K (4096 x 2160) UHD 4K (3840 x 2160) 1920 x 1080p 1920 x 1080i DCI 2K (2048 x 1080) 1280 x 720 |
| External Recording Modes | HDMI DCI 4K (4096 x 2160) UHD 4K (3840 x 2160) 1920 x 1080p 1280 x 720 |
| Fast-/Slow-Motion Support | Yes |
| Gamma Curve | Canon Log 2, Canon Log 3, HDR-HLG, HDR-PQ, Rec709, Wide DR |
| Built-In Microphone | Mono |
| Audio Recording | 4-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC Dual Slot: CFexpress Type B (CFexpress 2.0) |
| Video I/O | 1x BNC (12G-SDI) Output 1x BNC (Unspecified SDI) Output 1x HDMI (Unspecified Signal) Output |
| Audio I/O | 2x XLR 3-Pin Microphone (+48 V Phantom Power) Input on Camera Body 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input on Camera Body 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output on Camera Body |
| Power I/O | 1x XLR 4-Pin (24VDC at 2 A) Input |
| Other I/O | 1x BNC (Timecode) Input/Output 1x 2.5 mm Sub-Mini (LANC) Control Input |
| Wireless | Wi-Fi *Adapter Required |
| Mobile App Compatible | No |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | No |
| Display Type | Primary Monitor: Articulating 4.3" Touchscreen LCD |
| Resolution | Primary Monitor: 2,760,000 Dot |
| Type | Optional, Not Included |
| Focus Mode | Automatic, Continuous-Servo AF, Manual Focus |
| Battery Type | Canon BP-A Series |
| Power Consumption | >34 W |
| Shoe Mount | 1x Cold Shoe 1x Cold Shoe on Included Handle |
| Accessory Mounting Thread | 8x 1/4"-20 on Camera Body 6x 1/4"-20 on Included Handle |
| Netflix Approved | Yes |
| Dimensions (W x H x D) | 7.2 x 5.8 x 7.4" / 183 x 148 x 189 mm (With Grip) 6 x 5.8 x 6.6" / 153 x 148 x 168 mm (Without Grip) |
| Weight | 3.86 lb / 1.75 kg (Body Only) 5.38 lb / 2.44 kg (With Grip, Handle, Monitor) |
| Weight | 3.86 lb / 1.75 kg (Body Only) 5.38 lb / 2.44 kg (With Grip, Handle, Monitor) |
| Brand | Canon |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 3795C002 |








