Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
VINTAGE LENS. MODERN SENSOR.
The KIPON BAVEYES CINE 1.25x Expander is designed to enlarge the image of Super 35 lenses so they can be used with modern Super 35 cameras like the ARRI ALEXA 35, RED KOMODO and more. This expander enlarges the image by 1.25x and only reduces the brightness by 0.5 stops. With a Maximum Aperture Pass Through of F2, and a Maximum Immersion Depth of 17.5mm (PL mount), you can now use your favorite Super 35 lenses with Super 35 cameras.
KEY FEATURES
- Expands the Image Circle of Super 35 lenses by a factor of 1.25x
- ~0.5 Stops of light loss
- Suitable for Super 35 Open Gate format
- Design - 5 lenses in 4 groups
- PL to PL Mount
- Robust aluminum housing
- Minimal optical degradation
- Use select Angenieux Legacy line with ARRI ALEXA 35
- 1st Generation
COMPATIBLE LENSES
- Angenieux OPTIMO 12x 24-290mm T2.8
- Angenieux OPTIMO 17-80mm T2.2
- Angenieux OPTIMO 28-340mm T3.2
- Angenieux OPTIMO 19.5-94mm
- Canon K35 Macro Zoom 25-120mm T2.8
- Lomo Anamorphic 40-120mm T3.1
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Adapter Type | Expander |
| Magnification | 1.25x |
| Light Loss | ~0.5 Stops |
| Maximum Aperture Pass Through | F2 |
| Maximum Depth (PL Mount) | 17.5mm |
| Mount | PL to PL Mount |
| Lens Design | 5 Lenses, 4 Groups |
| Length | 0.55 inches / 14mm |
| Weight | 0.66 lbs / 0.3 kg |
| Manufacturer Part Number | 6972785178332 |
|---|---|
| Brand | Kipon |
You may also be interested in
-
Kipon 2x CINE Extender (PL to PL Mount)$2,812.00








