Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
The B4 to S35 PL Mount adapter by Kipon enables you to use B4 lenses with Super 35 cameras. This adapter enlarges images produced by B4 lenses by 2.9x, which covers sensors with an image circle of up to 32.5mm (diagonally). This converter allows light to pass through up to an aperture of 1.8 and it features a max. immersion depth of 19mm.
Now you can use your ENG lenses with Super 35 cameras, while maintaining image quality.
KEY FEATURES
- Use 2/3" B4 PL Mount Lenses on Super 35 PL Mount cameras
- Enlarges B4 image by 2.9x
- Covers sensors with an image circle of up to 32.5mm (diagonally)
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Lens Mount | PL Mount to PL Mount |
| Adapter Type | 2/3" B4 to Super 35 |
| Magnification | 2.9x |
| Maximum Image Diameter | 32.5mm |
| Maximum Aperture Pass Through | f1.8 |
| Max Depth (B4 Mount) | 19mm |
| Front Mount | B4 Mount |
| Rear Mount | PL Mount |
| Lens Design | 7 Lenses, 4 Groups |
| Length (B4 to PL) | 70mm |
| Weight | 450g |
| Manufacturer Part Number | 6972785178240 |
|---|---|
| Brand | Kipon |





