- PL to PL Mount
- 2x Focal Length Extender
- Adjustable Flange Distance Via Rotary Wheel
- 4 Groups, 7 Elements With High Refractive Index And Low Dispersion
- Max Light Input Of F1.4
- Max Lens Immersion Depth Of 22mm
- Clearance Check Tool Included
- Designed in Germany
Here at Band Pro, we are more than just an online store. While most places sell you a product, here at Band Pro we offer you a lifetime of support. So give us a call now Toll Free at 1-888-BAND-PRO or by email us at sales@bandpro.com so one of our specialist can help you find what you need, better pricing, and stock availability.
PRODUCT OVERVIEW
KIPON BAVEYES CINE Extender 2x is designed to double the focal length of cine lenses. The adapter allows light to pass through up to an aperture of 1.4. During the design process, care was taken to leave the character of the lenses used largely unchanged and to ensure the greatest possible compatibility with as many lenses as possible. With a max. immersion depth of 22mm (PL mount), the 2x extender is compatible with a wide range of cine prime and zoom lenses.
The optical design consisting of 7 lenses in 4 groups uses high refractive index and low dispersion glass and has been optimized for maximum contrast transmission and minimum aberrations with state-of-the-art optical design software. Tolerance and stray light analysis by special software, avoids ghosting and reflections already at the design stage and ensures maximum imaging performance.
An integrated option to finely adjust the flange focal distance via rotary wheel (FFD Adjustment +/- 0.05mm), allows a quick fine tuning of the flange focal distance without the use of tools and shims.
A lens checker is included in the package for you to test whether your lens can be compatible with the adapter.
SPECIFICATIONS
| Attribute | Value |
|---|---|
| Magnification | 2x |
| Image Coverage | Up to 48mm |
| Aperture Pass Through | F1.4 |
| Depth | 22mm |
| Front Mount | PL |
| Rear Mount | PL |
| Integrated FFD Adjustment | +/- 0.05mm |
| Lens Design | 7 Lenses/4 Groups |
| Mount to Mount Length | 35.7mm |
| Weight (Approx.) | 1.21 Pounds |
| Manufacturer Part Number | PL-PL-2X |
|---|---|
| Brand | Kipon |










